Często dostaję wiadomości, w których pytacie mnie o tani nocleg w Amsterdamie, bo już kupiliście bilet i szukacie zakwaterowania, ale ceny pokoi hotelowych w Amsterdamie są kosmiczne. Prosicie o radę i co mogłabym Wam polecić, żeby większość przeznaczonego budżetu wakacyjnego nie poszła na noclegi.

Problem polega na tym, że ja nie powiem Wam więcej niż wyszukacie na booking.com czy na Airbnb, mogę Wam jedynie doradzić nieco bardziej oddalone od centrum dzielnice z dobrym dojazdem, ewentualnie sąsiednie miasta z całkiem dobrym połączeniem do centrum Amsterdamu, ale jednak zanim kupicie bilet do stolicy wolności weźcie pod uwagę to, że

Amsterdam to drogie miasto

Życie w Amsterdamie dużo kosztuje i to naprawdę można odczuć jeśli się tutaj mieszka i pracuje na codzień. A jeśli przyjeżdża się tutaj w celach turystycznych to ceny mogą niemile zaskoczyć. Dlatego warto wziąć to pod uwagę i dobrze zaplanować budżet i jeśli macie taką możliwość (nie macie konkretnej daty przyjazdu) to najpierw lepiej sprawdzić ceny noclegów (może akurat będzie jakaś sensowna promocja) a później ewentualnie zarezerwować bilet.

Nie chcę w tym punkcie wchodzić za bardzo w szczegóły, bo planuję osobny post na temat cen i przykładowego dziennego budżetu w Amsterdamie, chcę tutaj jedynie podkreślić fakt, że trzeba wziąć pod uwagę, że wycieczka do Amsterdamu raczej do tanich należeć nie będzie.

Nie opłaca się wynajmować samochodu w Amsterdamie

Po pierwsze dlatego, że jazda po zatłoczonym Amsterdamie nie należy do przyjemnych, a po drugie dlatego, że jest problem ze znalezieniem parkingu, a jeśli już się to uda to trzeba za niego sporo zabulić, bo parking w Amsterdamie jest drogi jak wszystko inne.

Zdecydowanie bardziej opłaca się wynająć rower, bo przecież w końcu oprócz Dzielnicy Czerwonych Latarni, Amsterdam słynie z wszechobecnych rowerów. Ścieżki rowerowe są wszędzie, nawet jeśli ich nie ma to i tak rowerzyści jeżdżą gdzie im pasuje, nieważne że chodnik, że piesi. Podobno jazda rowerem po Amsterdamie to czysta przyjemność, sama nigdy nie jeździłam, bo rowerów nie lubię, ale większość zdecydowanie poleca.

Jeżeli ktoś tak jak ja za rowerami nie przepada to można bardzo łatwo po Amsterdamie poruszać się komunikacją miejską. Transport publiczny jest, nie tylko w Amsterdamie, ale w całej Holandii całkiem dobrze zorganizowany także bez problemu można łatwo i przyjemnie wszędzie dojechać.

I nawet jeśli rozważacie wynajem samochodu, bo myślicie o wycieczce poza Amsterdam to łatwo można do większości wartych zobaczenia miast doejchać pociągiem i to całkiem szybko, bo w końcu Holandia to bardzo mały kraj.

Pogoda w Amsterdamie zmienną jest

I potrafi zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia, dlatego warto mieć na uwadze to, że skoro wybieramy się do Amsterdamu latem nie znaczy to bynajmniej, że panują tutaj upały i bez problemu można spacerować w krótkich spodenkach i t-shircie.

Przykładowo, prawie całe ostatnie lato 2017 przechodziłam pod parasolem i w kurtce.

Owszem, bywają ciepłe, a nawet upalne dni, ale rzadko i jest ich zaledwie kilka w ciągu roku.

I zawsze kiedy czekam na przesiadkę na autobus na amsterdamskim lotnisku szkoda mi tych biednych turystów, którzy marzną na przystanku, bo zupełnie nie spodziewali się, że w środku lata może być aż tak bardzo jesienna pogoda.

Pmiętajcie, to, że rano świeci słońce nie znaczy, że tak będzie przez cały dzień, a raczej mało prawdopodobnym jest, że taka pogoda się utrzyma, bo w Amsterdamie przez większość dni w roku pada deszcz.

Zatem to, co zawsze powinno znależć się w bagażu podczas wycieczki do Amsterdamu, niezależnie od pory roku to:

1) Kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy (oczywiście zawsze można kupić jakiś na rogu w sklepie, ale jak macie w domu to lepiej ze sobą zabrać)

2) Parasol (najlepiej w miarę mocny, bo większość tych tanich parasoli ląduje w koszu kiedy tylko zawieje amsterdamski wiatr)

3) Ciepły sweter a najlepiej bluza, nawet jeżeli jedziecie w środku lata

4) Co najmniej dwie pary butów, bo na 99% złapie Was deszcz i buty przemokną więc dobrze jest mieć drugie na zmianę. Nie zaszkodzi potraktować ich wodoodpornym sprayem, zawsze to trochę pomoże.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące Amsterdamu piszcie śmiało. Możecie skontaktować się ze mną najszybciej przez fanpage, ewentualnie e-mail, który znajdziecie w zakładce kontakt.

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.