Dzielnica Beşiktaş znajduje się po europejskiej stronie Stambułu. Oprócz pięknego wybrzeża Bosforu wzdłuż którego się rozciąga, oferuje także całą masę atrakcji turystycznych, klubów, klimatycznych kawiarenek oraz restauracji. Po moim ostatnim trzytygodniowym pobycie w mieście sułtanów, Beşiktaş stał się moim stambulskim numerem jeden.

 

Besiktas

 

Pomimo że Beşiktaş jest znaną wśród turystów dzielnicą to jednak często nie uwzględnianą w planach zwiedzania. A szkoda, bo ta część Stambułu zdecydowanie warta niejednego spaceru i niejednego spojrzenia.

Na początek polecam 8 miejsc, od których warto zacząć zwiedzanie dzielnicy Beşiktaş.

 

1. Pałac Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı)

 

Pałac Dolmabahce

 

Pałac Dolmabahçe to perła dzielnicy Beşiktaş i jeden z najważniejszych zabytków w Stambule.

O tej bogatej i pełnej przepychu rezydencji sułtanów szczegółowo pisałam tutaj.

 

2. Narodowe Muzeum Malarstwa (Milli Saraylar Resim Müzesi)

 

Narodowe Muzeum Malarstwa to bogata kolekcja pałacowych dzieł sztuki. Muzeum zlokalizowane jest w części Apartamentów Koronowanego Księcia w Pałacu Dolmabahçe. Podzielone jest na 11 tematycznych sekcji.

W Muzeum Malarstwa można zobaczyć między innymi portrety sułtana Abülmecida oraz Abdülaziza, kolekcje obrazów Iwana Ajwazowskiego (bardzo polecam!), Stanisława Chlebowskiego, który, notabene, był mianowany przez sułtana Abdülaziza nadwornym malarzem, a także włoskich artystów Luigi Acquarone oraz Fausto Zonaro, którzy zatrudnieni byli jako pałacowi malarze.

Są także sekcje poświęcone tureckim malarzom, którzy inspirowali się zachodnim stylem i kulturą. Zdecydowanie warta uwagi jest kolekcja obrazów przedstawiająca Stambuł widziany oczami zarówno lokalnych jak i zagranicznych artystów.

Narodowe Muzeum Malarstwa można odwiedzić przy okazji zwiedzania Pałacu Dolmabahçe (można przejść bezpośrednio z Pałacu do Muzeum) ewentualnie zwiedzić Muzeum osobno.

Cena biletu: 20 TL.

Muzeum  otwarte jest codziennie od 9:00 do 16:00 z wyjątkiem poniedziałków.

 

3. Muzeum klubu Beşiktaş (Beşiktaş JK Müzesi)  

 

Stadion Beşiktaş

 

Muzeum Beşiktaş znajduje się na stadionie słynnego klubu. Można tutaj przeczytać historię powstania klubu, jego założycieli, życiorysy najważniejszych członków. Jest też kalendarium zwycięstw i sukcesów klubu Beşiktaş oraz historia związana ze stadionami klubu.

Dodatkowo można obejrzeć kolekcję pucharów, medali, a także przeczytać futbolowe ciekawostki dotyczące między innymi ewolucji logo klubu, koszulek, czy butów do piłki nożnej.

Jest również specjalne pomieszczenie, gdzie można poczuć atmosferę panującą podczas rozgrywanych meczów. Na drzwiach jest jednak ostrzeżenie, że wejście do pomieszczenia może skutkować uszkodzeniem słuchu dlatego z tej atrakcji akurat nie skorzystałam 😉

 

Muzeum Beşiktaş

Muzeum Beşiktaş

 

Cena biletu: 25TL

Muzeum Beşiktaş otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, pierwszych dni religijnych świąt oraz w pierwszy dzień Nowego Roku. W dniu rozgrywanych meczów, Muzeum zamykane jest dwie godziny przed otwarciem drzwi dla kibiców.

W okresie od października do maja Muzeum otwarte jest w godzinach 10:00-18:00

Natomiast od maja do września od godziny 10:00 do 19:00.

 

4. Muzeum Zbiorów (kolekcji) Pałacowych (Saray Koleksiyonları Müzesi)

 

Muzeum Zbiorów Pałacowych znajduje się w imperialnych kuchniach Pałacu Dolmabahçe. Składa się z trzech części: galerii, muzeum oraz z magazynu. W tym Muzeum znajdują się obiekty z okresu panowania ostatnich sześciu sułtanów Imperium Osmańskiego oraz z początkowego okresu Republiki Turcji. Obiekty pochodzą z Pałacu Dolmabahçe, z Pałacu Beylerbeyi, Pałacu Yıldız, Pałacyku Ilhamur i Maslak. W muzeum można również zobaczyć przedmioty wyprodukowane w Fabryce Porcelany Yıldız oraz słynne dywany z Hereke. Cała wystawa składa się z około 5000 obiektów, a ekspozycje to między innymi:

  • Dziecięce ubrania, takie jak koszule, kurtki, buty, czapki, koce (ta kolekcja nakreśla i pokazuje odwiedzającym jak w tamtym okresie ubierano dzieci).

 

  • Zabawki i instrumenty używane przez Dürrüşehvar, czyli córkę ostatniego kalifa Adbülmecida (ta bogata sekcja doskonale oddaje obraz tego jak wyglądała edukacja oraz życie codzienne sułtańskich dzieci).

 

  • Meble

 

  • Kolekcje zestawów do pisania i kaligrafii

 

  • Zestawy Porcelany, które w ostatnim okresie Imperium Osmańskiego zostały zakupione główne we Francji, Niemczech oraz Anglii.

 

  • Haftowane tekstylia, między innymi obrusy, nakrycia dla tac na których serwowano kawę, dywaniki modlitewne, ręczniki do rytualnego obmywania

 

  • Srebrne zastawy stołowe (ta kolekcja prezentuje srebrne oraz pozłacane zestawy stołowe używane podczas imperialnych bankietów, na których goszczono zagranicznych dygnitarzy i ambasadorów).

 

Oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

W magazynie, które jest częścią Muzeum, przechowywane są setki pałacowych obiektów, które nie zostały przeznaczone na ekspozycję.

Jedynym minusem Muzeum Zbiorów Pałacowych jest to, że nazwy przedmiotów na wystawach podane są jedynie w języku tureckim. Moim zdaniem to nie powinno Was jednak zniechęcić do odwiedzenia Muzeum, ponieważ wystawa pałacowych przedmiotów jest naprawdę imponująca i warta zobaczenia.

Muzeum Zbiorów Pałacowych jest świetnym uzupełnieniem wizyt w XIX-wiecznych sułtańskich pałacach.

Cena biletu: 20 TL

Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 9:00-17:00

 

5. Muzeum Morskie (Deniz Müzesi)

 

Muzeum Morskie w Stambule

 

Muzeum Morskie to przede wszystkim imponująca, bogata kolekcja różnego rodzaju obiektów i eksponatów związanych z osmańską i turecką flotą oraz ogromna dawka wiedzy z historii osmańskiej floty oraz o początkach i rozwoju tureckiej marynarki wojennej.

W Muzeum Morskim w Stambule można obejrzeć takie cuda jak bogato zdobione sułtańskie łodzie, ale również takie zwykłe, którymi sułtan przemieszczał się ukradkiem, kiedy nie chciał być zauważony. Są też wystawy różnego rodzaju instrumentów nawigacyjnych, manuskrypty, podręczniki morskie, mapy, mundury morskie używane na przestrzeni wieków. W Muzeum znajduje się także część słynnego łańcucha, który rozciągnięty został wzdłuż Złotego Rogu podczas bitwy o Konstantynopol w celu zapobiegnięcia przedostania się osmańskich statków do Złotego Rogu.

Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługuje wystawa poświęcona historii nurkowania oraz specjalna sala poświęcona Atatürkowi, gdzie można poczytać o jego zamiłowaniu do morza, a także obejrzeć obiekty powiązane z jego morskimi przygodami. W pierwszej części Sali znajduje się oryginalna kabina prezydenckiego jachtu Ertuğrul oraz niektóre obiekty używane przez Atatürka. W dalszej części wystawy znajdują się między innymi pianino, zestawy obiadowe, różnego rodzaju listy i dokumenty.

 

Muzeum Morskie w Stambule; Sala Ataturka Muzeum Morskie w Stambule Muzeum Morskie w Stambule Muzeum Morskie w Stambule

 

Cena biletu: 10 TL

Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, Nowego Roku oraz pierwszych dni świąt religijnych.

W dni powszednie Muzeum morskie otwarte jest w godzinach od 09:00 do 17:00 natomiast w weekendy od 09:00 do 18:00.

 

6. Pałac Ilhamur (Ihlamur Kasrı)

 

Pałac Ilhamur

 

Pałac ilhamur był letnią rezydencją sułtanów. Wybudowany został w XIX wieku za czasów panowania sułtana Abdülmecida I. Składa się z dwóch budynków: tzw. Pawilonu Harem, który przeznaczony był dla rodziny sułtana oraz Pawilonu Ceremonialnego, który przeznaczony był gównie do oficjalnych przyjęć i ceremonii. Zaprojektowany w barokowym stylu niewielki Pałac wraz z zielonym bogato udekorowanym ogrodem jest świetną oazą spokoju i idealnie nadaje się na ucieczkę i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

 

Pałac Ilhamur- ogród Pałac Ilhamur- Harem

 

Cena biletu: 25TL.

Jest również możliwość wykupienia wejściówki jedynie do samego ogrodu, wówczas płaci się zaledwie 5TL.

Pałac Ilhamur otwarty jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 09:00 do 17:00.

(O Pałacu Ilhamur będzie osobny wpis dlatego tutaj podaję jedynie podstawowe informacje).

 

7. Parki w dzielnicy Beşiktaş

 

  • Park Światowego Pokoju (Dünya Barış Parkı)

 

Park Światowego Pokoju w Stambule

 

  • Park Yıldız (Yıldız Parkı)

 

Park Yildiz

 

  • Park Poetów ( Şairler Sofası Parkı)

 

Park Poetów w Stambule

 

Te trzy parki szczególnie przypadły mi do gustu. Chociaż zdecydowanie moim numerem jeden jest Park Światowego Pokoju to jednak słynny Park Yıldız jest równie wartym odwiedzenia miejscem dla wszystkich poszukujących odrobiny spokoju, zieleni i pocztówkowych widoków na Bosfor, Z kolei niewielki Park Poetów udekorowany rzeźbami tureckich poetów kupił mnie swoim kameralnym klimatem.

 

Park Yildiz-widok na Bosfor Park Yildiz

 

Mój ulubiony Park Światowego Pokoju znajduje się zaraz obok Pałacu Ilhamur. Tuż przy głównym wejściu znajdują się flagi różnych państw świata oraz mały staw. Centralna część Parku ozdobiona jest fontanną z figurką kuli ziemskiej. Jest też mała kafejka, gdzie przy śpiewie ptaków można rozkoszować się turecką herbatą.

 

Park Światowego Pokoju w Stambule Park Światowego Pokoju

(niestety nie doszukałam się informacji na temat historii powstania tego parku, jeśli tylko je znadję podzielę się na fanpage’u).

 

8. Meczet Ortaköy

 

Meczet Ortaköy

 

Meczet Ortaköy został wybudowany dla sułtana Abdülmecida I, a zaprojektował go Nikogos Balyan, jednen z architektów Pałacu Dolmabahçe. Meczet znajduje się tuż obok pierwszego mostu Bosforskiego.

Ortaköy to jedno z najpopularniejszych pocztówkowych miejscówek. Barokowy meczet na tle ogromnego mostu łączącego Europę z Azją świetnie obrazuje to, co w Stambule kocham najbardziej, czyli połączenie historii i tradycji z nowoczesnością.

 

PS Jeżeli ten wpis Ci się podobał lub uważasz go za pomocny, wartościowy, polub mój fanpage na facebooku, aby być na bieżąco z kolejnymi postami o Stambule.

Besiktas zwiedzanie

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.