Miałam zobaczyć tylko Anadolu Hisarı, czyli anatolijską twierdzę. Miało zająć mi to nie więcej niż dwie godziny. Dotarłam na miejsce około 10 rano, a wróciłam do hotelu późnym popołudniem. I wcale nie byłam zła i rozczarowana(bo niedoczytałam szczegółów) kiedy okazało się, że twierdza jest zamknięta i nie można zwiedzać jej tak jak Rumeli Hisarı, która, notabene, zlokalizowana jest tuż po przeciwnej stronie Bosforu. O Rumeli Hisarı pisałam tutaj.

Ogromnym plusem anatolijskiej twierdzy jest to, że jest dość oddalona od turystycznych stmabulskich spotów i wielu turystów tam nie dociera:) Zlokalizowana jest w dzielnicy Beykoz, po azjatyckiej stronie miasta. Z głównego przystanku autobusowego z Kadikoy można dojechać tam bezspośrednio linią 15F. Trasa zajmuje niewiele ponad godzinę.

Co można robić w okolicach Anadolu Hisari?

Podziwiać między innymi samą fortecę, która wybudowana została za czasów panowania sułtana Bajazyda I w 1395 roku, w celu kontrolowania przepływających przez Bosfor statków. Ma powierzchnię 7000 metrów kwadratowych i zlokalizowana jest na najwęższym punkcie Bosforu (660m).

Wprawdzie twierdza, jak już wspomniałam, jest zamknięta dla zwiedzających i można ją obejrzeć jedynie z zewnątrz. Może i nie wygląda tak imponująco jak Rumeli Hisari, ale sama okolica jest za to przeurocza. I co najważniejsze- spokojna. Nie ma tam miejskiego szumu, przepychających się tłumów, nieustannego dźwięku klaksonów, ale nie jest też to totalne odludzie, gdzie ciężko jest znaleźć nawet lokalny sklep. Przeciwnie, znajdują się tam całkiem fajne restauracje i kawiarnie z cudownym widokiem na Bosfor, Most Mehmeda Zdobywcy oraz na Rumeli Hisari, które kompleksowo prezentuje się fenomenalnie.

Oprócz Bosforu, uroku całej okolicy dodają również zielone wzgórza wokół, a jeżeli oddalimy się trochę od Anadolu Hisarı i pójdziemy w stronę drugiego Mostu Bosforskiego mamy okazję z bliska podglądnąć nieco lokalnego życia Stambulczyków, co ja osobiście uważam za jedną z najfajniejszych atrakcji zwiedzania w ogóle. Tam z kolei natrafimy na typowo lokalne restauracje, w których turystów się nie spotyka, lokalne sklepiki, kawiarenki i herbaciarnie.

Kilkaset metrów od Anadolu Hisarı (trzeba przespacerować się w stronę przeciwną od Mostu Mehmeda Zbobywcy) znajduje się malowniczy Pawilon Küçüksu, czyli letnia rezydencja sułtanów w barokowym stylu (nie rozpisuję się szczegółowo na temat Pawilonu, bo będzie wktórce osobny wpis na ten temat).

Pawilon Küçüksu otwarty jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków i czwartków. Godziny otwarcia:

listopad-marzec: 09:00-16:00

kwiecień-październik: 09:00-17:00

Tak na marginesie dodam tylko, że plątając się wokół Pawilonu miałam okazję podglądnąć przygotowania do tureckeigo wesela, które odbywało się w ogrodzie Pałacyku.

Okolice Anadolu Hisarı to idealne miejsce kiedy ma się ochotę nieco odetchnąć od zatłoczonych turystycznych miejsc, ale też przy okazji trochę pozwiedzać i spojrzeć na Stambuł z nieco innej perspektywy.

Bardzo polecam!

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.