Lotnisko w Denizli jest bardzo małe. Niewiele lotów odbywa się tam w ciągu dnia. Całe lotnisko to jedna hala podzielona na odloty i przyloty , jeden mały bar w hali odlotów, jeden w poczekalni serwujący kawę, herbatę i może ze trzy rodzaje alkoholi, z jedną kanapką na wystawie i kilkoma rodzajami batoników.

Samolot wylądował około godziny 17. Tego dnia byłam ekstremalnie zmęczona, bo nie dość, że komar koncertował mi nad uchem od 3 rano to jeszcze ze strachu przed zakorkowanym Stambułem na lotnisko przyjechałam 4 godziny przed odlotem samolotu. Nie pomogła kawa ani krótka drzemka w Havabüs* ani godzinna drzemka w samolocie.  Marzyłam jedynie o dotarciu do hotelu walnięciu się na łózko. Jednak zaraz  po wylądowaniu i wyjściu z samolotu poczułam zupełnie niespodziewany przypływ energii. To góry podziałały na mnie niczym podwójne espresso. Przepiękne, masywne, wysokie. Góry fascynowały mnie od zawsze, a 7 lat mieszkania w płaskiej jak deska Holandii sprawiło, że kocham widok gór jeszcze bardziej.

Denizli, góry Turcja

Przez całą drogę z lotniska do hotelu gapiłam się przez szybę na malowniczą trasę. Mówię wam, jak z najpiękniejszego obrazka. Środek upalnego lata, popołudniowe słońce, czyste błękitne niebo, zieleń wokół intensywniejsza niż na instagramowych przefiltrowanych zdjęciach i te piękne góry wokół.

Denizli?  Co to w ogóle za miasto?

Denizli to miasto, które jeżeli już znane jest turystom to głównie z tego, że można tam zarezerwować nocleg kiedy planuje się wizytę w Pamukkale (które notabene jest piękne)  czy też w innych okolicznych atrakcjach. Czasami nawet nie ma co rezerwować noclegu, bo spora część turystów kończy wizytę w samym Pamukkale na jednym dniu ewentualnie rezerwuje hotel tuż naprzeciwko Bawełnianego Zamku, żeby już nigdzie nie musieć dojeżdżać. Pospacerują po wapiennych tarasach, wykąpią się w wodach mających podobno właściwości lecznicze. Czasem przespacerują się po Hierapolis, zrobią zdjęcie na tle amfiteatru i pojadą.

Pamukkale

Pamukkale, Turcja Pamukkale, Turcja Pamukkale Turcja

Mój plan wycieczki, nie inaczej, skupiał się wokół Pamukkale. Z tym, że przyjechałam tam na dwie noce. Gdyby nie to, że znalazłam całkiem przyjemny hotel za śmiesznie małą cenę (15 euro za dwie noce) to pewnie zarezerwowałabym nocleg tuż przy samych wapiennych tarasach.

O noclegu w Denizli zadecydowały koszty.

Denizli, Turcja ulice Denizli, turcja ulice Denizli, Turcja

Dwa wieczory i pół dnia zarezerwowane na Denizli. Niewiele, więc siłą rzeczy nie zdążyłam skręcić w każdą boczną uliczkę ani nie zdążyłam przejechać z jednego końca miasta na drugi. Nie miałam czasu na skupianiu się na detalach ani na głębszej analizie lokalnego życia mieszkańców. Ale mimo to, to miasto mnie zafascynowało.

ulice Denizli, Turcja ulice Denizli, Turcja ulice Denizli, Turcja Denizli, Turcja, góry

Denizli to miasto, którego nazwa sugeruje, że leży nad morzem (deniz-morze), a jednak morze oddalone jest grubo o ponad 100km. To miasto industrialne, którego symbolem jest kogut, a jego pomnik zdobi centrum miasta tuż obok pomniku Atatürka. To miasto otoczone pięknymi górami, miasto z szeregiem palm dodającym mu  wakacyjno-urlopowego uroku, miasto, gdzie znajduje się niewielkie Muzeum Atatürka i Muzeum Etnograficzne, miasto, które prawdopodobnie jest mało atrakcyjne dla turystów w kontekście samego zwiedzania.

symbol miasta Denizli, kogut pomnika Ataturka, centrum Denizli ulice Denizli, Turcja ulice Denizli, Turcja ulice Denizli, turcja Ulice Denizli, Turcja

zdjęcia Muzeum Atatürka i Muzeum Etnograficznego

sypialnia Atatürka

Muzeum Ataturka i Etnograficzne w Denizli

pokój Atatürka

Muzeum Ataturka i Etnograficzne w Denizli Muzeum Ataturka i Etnograficzne w Denizli Muzeum Ataturka i Etnograficzne w Denizli Muzeum Ataturka i Etnograficzne w Denizli

Denizli to miasto spokojne, czyste, zadbane, miasto, gdzie po ulicach nie pląta się masa turystów, gdzie można normalnie spacerować chodnikami bez szturchania, przepychania się i bez głupich zaczepek (piję do Stambułu). Miasto kolorowych budynków, lokalnych małych restauracji i wielu (moich ulubionych) lokalnych sklepów**

Denizli to miasto, gdzie można zobaczyć prawdziwą Turcję.

Denizli, Turcja, symbol miasta ulice Denizli, turcja

Więcej o Pamukkale i Denizli znajdziecie w moim filmie.

 

*busy regularnie kursujące na stambulskie lotniska

** miłośnicy wielkich centrów handlowych również znajdą coś dla siebie w Denizli (np. Teras Park)

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.