Od czasu do czasu dostaję wiadomości zaczynające się od zdania: „Stambuł to moje marzenie” a zaraz potem pada mnóstwo pytań dotyczących organizacji wyjazdu i pobytu w Stambule. Dlatego uznałam, że odpowiem na blogu na najczęściej zadawane mi pytania odnośnie planowania wyjazdu do mojego ukochanego miasta.

Mam nadzieję, że dzięki temu chociaż w minimalnym stopniu pomogę spełnić wasze stambulskie marzenie.

Stambuł, zachód słońca

Dodam tylko, że ten wpis dotyczy jedynie spraw ściśle organizacyjnych. W tym wpisie nie poruszam tematów dotyczących samego zwiedzania i opisu stambulskich zabytków. Stambulskie zabytki to zdecydowanie temat zasługujący na więcej niż jeden wpis na blogu.

 

1. Kiedy najlepiej pojechać do Stambułu?

 

Zdecydowanie najlepszym okresem na zwiedzanie Stambułu jest maj, czerwiec, wrzesień, październik. W tych miesiącach jest już/nadal piękna letnia pogoda, nie ma natomiast jeszcze/już ciężkich upałów jakie bywają w lipcu i w sierpniu. Wysoka temperatura nie sprzyja spacerowaniu po mieście, niektórzy lubią, ale zdecydowanie przyjemniej zwiedza się kiedy pot nie leci nam z czoła.

Jeśli chodzi o pozostałe miesiące w roku (poza sezonem: listopad- kwiecień) to plusem są zdecydowanie niższe ceny biletów lotniczych, natomiast nie ma pewności co do pogody. Bywa, że w marcu może przyjemnie zaskoczyć nas ciepłe wiosenne słońce, ale pamiętam, że kiedyś przyjechałam  do Stambułu w połowie kwietnia i było przeszywające zimno (kurtka zimowa była wówczas jak najbardziej wskazana) z kolei innym razem będąc w Stambule na początku grudnia było wciąż 20 stopni. Jednak biorąc pod uwagę, że nie jest to regułą, najlepiej do Stambułu wybrać się późną wiosną/wczesną jesienią, bo wtedy mamy największą pewność, ze pogoda nie popsuje nam wyjazdu.

 

2. Na jak długo jechać do Stambułu?

 

Wszystko (jak zwykle) zależy od tego co chcemy w Stambule robić i ile chcemy zwiedzić. Biorąc pod uwagę fakt, że w Stambule znajdują się setki muzeów, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, mogłabym powiedzieć, że tydzień to zdecydowanie za mało. Jednak, z drugiej strony,  mając na uwadze to, że większość turystów skupia się głównie na najważniejszych atrakcjach miasta, powiedziałabym: na pierwszy raz: 5-6 dni w Stambule powinno wystarczyć.

Jeżeli Stambuł wam się spodoba jestem pewna, że nie raz do niego wrócicie, a jeżeli uznacie, że to miasto kompletnie nie przypadło wam do gustu to 5 dni i tak szybko wam minie na zwiedzaniu czy nawet na wylegiwaniu się w hotelu.

 

3. Wiza

 

Tak, do Turcji nadal potrzebna jest wiza. Na szczęście wizę turystyczną można zakupić tanio (20 dolarów), w bardzo prosty i szybki sposób przez internet:


Zakup wizy turystycznej do Turcji

 

Wiza turystyczna do Turcji jest ważna na 180 dni z tym, że pobyt na terenie Turcji w ciągu tego okresu nie może przekroczyć 90 dni.

Można również kupić wizę turystyczną na lotnisku, ale zdecydowanie, dla własnej wygody, lepiej mieć ją już przed przyjazdem. Nie widzę sensu, żeby tracić czas na lotnisku skoro można zorganizować sobie wizę przez internet w przeciągu dosłownie 5 minut.

 

4. Jak dotrzeć do Stambułu?

 

Z Polski jedynie bezpośrednie loty do Stambułu są z Warszawy. Można lecieć Turkish Airlines albo Lotem.  Osobiście nie polecam naszych polskich linii lotniczych, bo w porównaniu z Turkish Airlines wypadają naprawdę kiepsko. Cena biletów  Lotu jest zupełnie nieadekwatna(zdecydowanie za wysoka) do jakości usług jakie oferuje Lot.

Jeżeli mieszkacie blisko granicy niemieckiej to warto sprawdzić loty do Stambułu z Berlina.

Może się to wam cenowo bardziej opłacić niż na przykład lot z Warszawy. Z Berlina to Stambułu lata bezpośrednio Turkish Airlines oraz Pegasus, z tym, że ja lot Pegasusem bardzo wam odradzam. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego przeczytajcie o moich doświadczeniach z Pegasusem.

Można też szukać pośrednich połączeń z innych miast (niekoniecznie przez Warszawę) i lecieć przykładowo, Ukraine International (z przesiadką w Kijowie), Lufthansą (z przesiadką we Frankfurcie), czy KLM (z przesiadką w Amsterdamie).

Jednak moim zdaniem takie loty pośrednie z Polski do Stambułu mają jedynie sens, jeśli przykładowo zarezerwujemy lot z 20 godzinną przesiadką i wówczas mamy prawie cały dzień, żeby spędzić czas w mieście naszej przesiadki. W każdym innym wypadku, zdecydowanie polecam zarezerwować bilet w Turkish Airlines.

 

5. Nocleg w Stambule

 

Jeżeli jedziecie na krótki okres (czyli jak wspomniałam wcześniej na 5-6 dni)  polecam wam zatrzymać się w okolicach Sultanahmet.

W okolicy Sultanahmet znajduje się większość najważniejszych stambulskich zabytków, dzięki temu nie będziecie tracić czasu na dojazdy do poszczególnych miejsc (a dojazdy w Stambule mogą czasami zmęczyć) Poza tym z placu Sultanahmet łatwo dotrzecie do innych turystycznych miejsc (np. Wieża Galata, Meczet Sulejmana, Egipski Bazar)

Nie polecam wam hotelów na Alei Istiklal i przy placu Taksim, ponieważ istnieje duże ryzyko, że wasz sen będzie zakłócany przez głośną muzykę dobiegającą z okolicznych klubów.

Jeżeli jednak bardzo chcielibyście zatrzymać się gdzieś w okolicach Alei Istiklal to polecam wam zarezerwować mały apartament, w którym mieszkałam przez dwa miesiące.

https://www.airbnb.pl/rooms/8841464?guests=1&adults=1

Mieszkanie jest w pełni wyposażone, okolica jest bardzo cicha i spokojna ( tylko czasami słychać rano dzieci, bo zaraz obok jest szkoła) 5 minut spacerem do stacji metra, 5 minut spacerem do Alei Istiklal, 10 minut spacerem do wieży Galata. Wprawdzie do placu Sultanahmet będziecie musieli dojechać (ale wcale nie długo, ok 30 min.), ale to mieszkanie to była zdecydowanie najlepsza miejscówka w jakiej miałam okazję zatrzymać się w Stambule.

Gdyby nie było wolnych terminów w tym mieszkaniu, Hatice, która jest hostem, ma do wyboru jeszcze kilka innych w tej samej okolicy. Możecie sprawdzić jej pozostałe oferty tutaj.

 

Hotel po azjatyckiej stronie miasta też może być fajnym rozwiązaniem (zachęcam do zaglądnięcia na wpis: Nocleg w Stambule. 10 powodów, dla których warto zarezerwować nocleg w Kadikoy), ale niekoniecznie na pierwszą wizytę w Stambule, kiedy nastawieni na zwiedzanie miasta i tak większą część czasu spędzicie w europejskiej części Stambułu.

Przyznam szczerze, że sama osobiście nie przetestowałam żadnego hotelu na Sultanahmet, ale zrobiłam dla was mały research i sprawdziłam, które hotele w okolicach Sultanahmet cieszą się dobrą opinią. Oto kilka z nich:

Seres Hotel Old City

Hotel Empress Zoe

Hotel Ibrahim Pasha

Kaftan Hotel

Hotel Coliseum

Artika Hotel

Moja wskazówka!

Zanim zarezerwujecie jakikolwiek nocleg czy to przez booking.com czy Airbnb to zawsze czytajcie opinie i recenzje innych gości.  Nie patrzcie na obrazki i piękne zdjęcia hotelu, bo na zdjęciach wszystko wygląda ładnie, a później, na miejscu, okazuje się, że ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością.

 

6. Komunikacja miejska w Stambule

 

Temat transportu publicznego w Stambule już poruszałam tutaj na blogu, dlatego odsyłam Was do wpisu:

 

Komunikacja miejska w Stambule. Jak dotrzeć do najważniejszych miejsc? (+pdf)

 

Znajdziecie tam między innymi informacje jak dotrzeć ze stambulskich lotnisk do placu Sultanahmet oraz do najważniejszych stambulskich zabytków. Macie tam również wszystkie informacje do ściągnięcia w formie PDF.

 

7. Dostęp do Internetu

 

W każdym hotelu będziecie mieć Wi-FI, podobnie jak w wielu restauracjach, jeśli poprosicie o hasło to dostaniecie je bez problemu.

Natomiast jeśli chodzi o internet mobilny to dobrze byłoby, gdyby wasz operator miał opcję wykupienia określonego limitu danych do używania na terenie Turcji, dlatego że w Turcji każda zakupiona karta SIM musi być zarejestrowana a cena rejestracji nie jest warta jeżeli przyjeżdżacie do Turcji na mniej niż miesiąc.

Czasem piszecie do mnie, że internet jest dla was kluczowy, żeby mieć dostęp do google maps i bez problemu dotrzeć do zabytków.

Dobra wiadomość jest taka, że w Stambule do najważniejszych zabytków dotrzecie raczej bez konieczności używania GPS-u. Nawet jeżeli się zgubicie to nie macie się czym martwić, bo Turcy wam pomogą, zaprowadzą was do konkretnego miejsca, narysują mapkę itp. Turcy są bardzo uprzejmi i pomocni dla turystów dlatego naprawdę nie macie się czym przejmować, nie zgubicie się, a nawet jeśli, to po prostu zapytajcie innych o drogę.

 

8. Tylko ja czy dogadam się w Stambule po angielsku?

 

Tak, ale tylko w turystycznych częściach miasta. 😀 Ogólnie Turcy słabo znają język angielski, natomiast zakładam, że wy jako turyści (podczas pierwszej wizyty) będziecie głównie kręcić się po turystycznych dzielnicach więc z komunikacją  w języku angielskim nie będziecie mieć najmniejszego problemu. Gorzej, jeżeli zapuścicie się w inne, nieturystyczne, dzielnice miasta (chociaż zazwyczaj podczas pierwszej wizyty w Stambule zazwyczaj nie ma na to czasu) wtedy zdecydowanie polecam wam zorganizować sobie mobilny internet, nie tylko ze względu na google maps, ale też na google translate ?

 

Specjalnie dla kobiet

 

9. Czy Stambuł jest bezpieczny dla samotnie podróżującej kobiety?

 

Pytanie dotyczące bezpieczeństwa to jedno z najczęściej zadawanych przez kobiety, które planują same wybrać się do Stambułu. Patrząc na to jak o Turcji mówi się w Polsce rozumiem, że wiele kobiet się boi.

Jestem zdania, że zawsze trzeba na siebie uważać i zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem nieważne w jakim kraju jesteśmy. Dlatego, drogie kobiety,  nieważne czy jesteście w Stambule, czy  w jakimś innym mieście na wakacjach musicie zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, czyli,  żeby wieczorem nie wychodzić poza turystyczne dzielnice, nie wychodzić samej do klubów, nie umawiać się na nocne wypady z przypadkowo poznanymi osobami itp.

Natomiast jeżeli chcecie pospacerować sobie wieczorem po placu Sultanahmet, po moście Galata, alei Istiklal, nie macie się czego bać. W tych okolicach jest zawsze dużo ludzi nawet po zmroku dlatego te okolice są bezpieczne. (ale około godziny22-23 sugerowałabym jednak wrócić już do hotelu).

 

10. Jak ubierać się w Turcji?

 

W Turcji możecie ubierać się dokładnie tak samo jak ubieracie się w Polsce. Należy jedynie pamiętać, że przed wejściem do meczetu trzeba nakryć głowę i nie należy mieć odsłoniętych ramion i krótkich spodenek czy krótkiej spódnicy.

Warto spakować do walizki jakiś szal czy chustę (ewentualnie kupić na miejscu piękny turecki szal) i mieć je przy sobie jeśli w dany dzień planujecie zwiedzać meczety. Wiem, że Przy Błękitnym Meczecie dostaniecie niebieską chustę do nakrycia głowy(jeśli nie macie swojej) ale w innych meczetach nie ma już takiego udogodnienia.

.

Miłego planowania wycieczki! ?

Polub malvibee.pl na Facebooku jeśli ten wpis Ci się spodobał i jeśli chcesz poczytać więcej na temat Stambułu i Turcji.

Stambuł, meczet Sulejmana Stambuł, Złoty Róg Stambuł, panorama miasta

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.