Czy Kapadocję da się zwiedzić w 3 dni? To zależy od planu i preferencji zwiedzania.

Gdziekolwiek nie szukałam informacji o Kapadocji wszędzie widziałam oferty: “Kapadocja w 3 dni” dlatego też uznałam, że 3 dni wystarczą. Tak, ale tylko wtedy jeśli jedziecie zorganizowaną wycieczką, która wyznacza wam trasę zwiedzania, zawozi was do określonych miejsc, gdzie macie określony czas na zwiedzanie itd. Jeżeli lubicie taką formę zwiedzania, gdzie nie musicie nic organizować to będzie wam się podobało.

Jest całe mnóstwo agencji turystycznych i biur podróży, które oferują zorganizowane trzydniowe wycieczki do Kapadocji, które, notabene, są bardzo drogie.

Dlatego ja zdecydowanie polecam wam pojechać do Kapadocji na własną rękę.

Niestety podczas moich trzech dni w tej baśniowej krainie nie zdążyłam zobaczyć wszystkich zaplanowanych miejsc. Co między innymi wynikało z braku dostatecznych informacji na temat poruszania się po tym cudownym regionie.

Dlatego w tym poście podzielę się z Wami moim doświadczeniem i powiem Wam jak tanio i sprawnie podróżować po Kapadocji nie wydając setek euro na zorganizowane wycieczki.

Jak dostać się do Kapadocji?

Najwygodniejszą i najszybszą opcją jest samolot. Dwa pobliskie lotniska znajdują się w Kayseri i w Nevşehir. Ze Stambułu to niewiele ponad godzina lotu. Ja za mój lot Pegasusem zapłaciłam 65 euro, ale w zależności od sezonu, linii lotniczych (i szczęścia) ceny mogą się różnić. Polecam zajrzeć też na loty Turkish Airlines, bo tam również można trafić na okazyjną cenę biletów krajowych.

Dojazd z Kayseri/Nevşehir do Göreme/Ürgüp

Göreme i Ürgüp to dwie najpopularniejsze wśród turystów bazy noclegowe. Göreme to wioska znajdująca się w samym sercu Kapadocji i tutaj właśnie zatrzymuje się najwięcej turystów. Sama zarezerwowałam tam nocleg i uważam, że jest to bardzo dobra baza wypadowa i punkt wyjściowy do zwiedzania Kapadocji.

Panorama Goreme, Kapadocja, jak dojechać

Z lotnisk do tych miejscowości można dojechać:

1) taksówką (np. cena za taksówkę z Keyseri do Göreme to 200 TL(tureckich lir)

2) minibusem regularnie kursującym pomiędzy miejscowościami

3) prywantym samochodem jeśli zdecydujecie sie na wynajem

Z lotnisk nie kursują żadne środki transportu publicznego. Najtańszą opcją jest minibus i też całkiem wygodną, bo dowożą pasażerów pod sam hotel i również w drodze powrtonej z hotelu pasażerów odbierają (czyli jak taksówka, z tym, że dużo taniej). Cena to 25-30 TL.

Polecam zarezerwować sobie miejsce w minibusie jescze przed przyjazdem. Można to zrobić tutaj https://argeus.com/airport-transfers ewentualnie poprosić hotel, w którym się zatrzymacie o zorganizowanie transportu(tak zrobiłam w drodze powrotnej).

Na lotnisku przy hali przylotów będzie czekał na was kierowca z wypisanym na kartce waszym imieniem.

Dlaczego warto zarezerwować ten minibus wcześniej? Po prostu, żeby mieć pewność, że od razu po przylocie macie zorganizowany transport. Ja o tym nie wiedziałam (nie doczytałam) i w całej swojej naiwności myślałam, że uda mi się dostać do Göreme jakimś autobusem. Miałam to szczęście, że mój lot był wczesnie rano i nie było na lotnisku tłumów także udało mi się znaleźć kierowcę, który miał jeszcze wolne miejsce w minibusie, ale słyszałam, że nieraz trzeba długo czekać jeśli nie ma się rezerwacji.

Skoro już jesteśmy przy noclegu to koniecznie zarezerwujcie sobie hotel-jaskinię. Mój hotel był tani i nie miał fantazyjnego designu, ale wpiszcie w google ‘cave hotel Cappadocia‘ i zobaczcie jak niektóre z nich są świetnie zaprojektowane!

Co zwiedzić w Kapadocji i jak dotrzeć do najważniejszych miejsc?

Każdy przewodnik poda wam najważniejsze miejsca, które trzeba w Kapadocji zobaczyć. Jest ich naprawdę sporo zarówno tych must see jak i mniej popularnych, a równie pięknych.

Ja podam tutaj te, które odwiedziłam oraz te które miałam w planie, ale zabrakło mi na nie czasu (dlatego prawdopodobnie na jednej wizycie w Kapadocji się nie skończy) 🙂

Odwiedziłam:

1 Göreme Open-Air Museum.

Uznawane za najważniejsze miejsce w Kapadocji, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to kompleks złożony z licznych klasztorów i kościołów wyrzeźbionych w skałach, w których wnętrzach można podziwiać przepiękne freski. Większość kościołów w w tym muzeum pochodzi z X, XI i XII wieku.

Göreme Open-Air Museum oddalone jest od “centrum” mejscowości około 1.5 km, czyli jakieś 20 minut spacerem.

Czas zwiedzania to około: 2h

Cena biletu: 30 TL

Muzeum otwarte jest codziennie:

15 kwietnia-2 października: 08:00-19:00

3 paźdzernika-14 kwietnia: 08:00-17:00

Muzeum najlepiej odwiedzić wczesnym rankiem tuż po otwarciu ewentualnie wieczorem, dzięki temu jest większa szansa na uniknięcie tłumów (ja byłam tam około 12:00-14:00 i było zdecydowanie za tłoczno, o czym wspominałam w moim vlogu z 1 dnia w Kapadocji)

Kapadocja, Goreme Open Air Museum zwiedzanie

2 Rose Valley

Oddalona od centrum Göreme około 3.2 km. Większa część trasy jest bardzo spokojna, ponieważ jeśli tylko wyjdzie się poza Göreme to nie ma po drodze żadnych domów ani restauracji. Są za to piekne widoki, cisza i spokój.

Jest to punkt, z którego można oglądać cudowne zachody słońca, gdyż wtedy skały podobno zmieniają kolory.

Niestety ciemne chmury i widmo nadciągnającej burzy pokrzyżowały mi plany i nie doczekałam tam na zachód słońca.

Ale Rose Valley polecam odwiedzić o każdej porze dnia. Zamiast ją opisywać zostawię Wam po prostu zdjecie.

Rose Valley, Różowa Dolina, Kapadocja

3 Kaymakli Underground City

W Kapadocji znajduje się 36 podziemnych miast, natomiast Kaymakli jest największym i też najpopularniejszym wśród turystów. Składa się z 8 pozdiemnych pięter, natomiast tylko 4 są otwarte dla turystów.

Tutaj mała uwaga: jeżeli cierpicie na klaustrofobię i źle czujecie się w małych, wąskich pomieszczniach nie polecam wam wycieczki do podziemnych miast.

Do Kaymakli można dojechać minibusami. Z przystanku autobusowego w Göreme trzeba dojechać najpierw do Nevşehir . Minibusy pomiędzy tymi miejscowościami kursują co pół godziny. W Nevşehir trzeba przesiąść się w minibus, który zawiezie was praktycznie pod wejście do podziemnego miasta.

Jeżeli wsiądziecie w Göreme do minibusa powiedzcie kierowcy, ewentualnie temu panu co zbiera kasę za bilety, że chcecie jechać do Kaymakli Underground City i oni wtedy powiedzą wam gdzie wysiąść i w którym miejscu czekać na minibus do Kaymakli.

Czas podróży to około półtorej godziny (włącznie z przesiadkami).

Czas zwiedzania: ok. 1.5h -2h

Cena biletów za minibusy w jedną stronę:

Göreme-Nevşehir- 3 TL

Nevşehir- Kaymakli- 4.5 TL

Cena biletu: 25 TL

Otwarte codziennie:

Kwiecień-Październik:08:00-19:00

Październik-Kwiecień: 08:00-17:00

Więcej o wycieczce do Kaymakli na moim youtubowym kanale, Kapadocja-dzień 2

Kaymakli Podziemne miasto, Kapadocja

4 Pigeon Valley

Oddalona od Göreme około 4.2 km. Znajduje się tuż obok miasta Uçhisar. Zaledwie godzina spaceru, ale całą trasę trzeba iść poboczem. Można tez dojechać minibusem w okolice Uçhisar i stamtąd pójść do Doliny Gołębi, jednak moim zdaniem warto się przespacerować, bo trasa jest bardzo przyjemna. Więcej o trasie i spacerze do Doliny Gołębi z vlogu Kapadocja-dzień 2.

Powiem tylko, że bardzo warto się tam wybrać. Rewelacyjne miejsce i powalające na kolana widoki.

 Dolina Gołębi, KapadocjaDolina Gołębi Kapadocja

5 Devrent Valley (Imaginary Valley)

Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Miejsce, gdzie można dać się ponieść wyobraźni i dopatrywać się w nieptypowych skałach np. kształtów zwierząt.

Oddalona jest 11 km od Göreme. Nie jeżdżą tam żadne minibusy ani żadne inne środki transportu publicznego. Można się tam przespacerować (ja tak zrobiłam i relacja z tej wycieczki oraz szczegółowe informacje o trasie do tej Doliny znajdziecie w 3 vlogu z Kapadocji, można wynająć samochód, rower, pojechać taksówką lub zorganizowaną wycieczką jednej z tysiąca agencji turystycznych.

Za widoki i krajobrazy, które są po drodze warto się przespacerować! Myślę, że rower też jest dobrą opcją.

Aha jeśli na przykład zdecydujecie się na spacer i w trakcie uznacie, że jednak nie macie siły to jeżeli przejdziecie 6 km to dotrzecie do punktu, w którym można złapać taksówkę, natomiast jeżeli zdecydujecie się iść to później po drodze nic nie ma. Czasem zatrzymują się kierowcy i oferują podzwiezienie, ale wiecie z obcymi do samochodu lepiej nie wsiadać.

Ale miejcie na uwadze to, że większość trasy to tereny niezamieszkałe i prakycznie cały czas idziecie przez pustkowia.

(Byłam jedyną osobą na trasie, która szła).

Imaginary Valley, Devrent Valley, Kapadocja

Zabrakło mi czasu na:

1 Zelve Open-Air Museum

Miasto, które w przeszłości było zamieszkiwane przez jedną z największych społeczności w regionie. W latach pięćdziesiątych mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia Zelve z powodu postępującej erozji.

Zelve Open-Air Museum to podobno dobra alternatywa dla Göreme Open-Air Museum. Oddalone ok. 10 km od Göreme. Nie jest tam tak tłoczno i można spokojnie skupić się na zwiedzaniu.

2 Derinkuyu Underground City

Jest to z kolei najgłębsze podziemne miasto (około 85m głębokości). Również bardzo popularne wśród turystów i chociaż niektórzy twierdzą, że Kaymakli i Derinkuru niewiele się od siebie róznią i zobaczenie jednego z nich w zupełności wystarcza jednak miałam lekki niedostyt, że nie udało mi się tam dotrzeć. Cóż, następnym razem.

Derinkuyu oddalone jest od Göreme okkoło 40 km i jeśli chodzi o dojazd minibusami to trasa przebiega dokładnie tak samo z tą różnicą, że w Nevşehir trzeba przesiaść się w minibus do Derinkuyu.

3 Ihlara Valley

Jest to kanion o głębokości około 100m uformowany tysiące lat temu przez rzekę Melendiz.

Odległość pomiędzy Göreme i Ihlara Valley to prawie 80km.

Dowiedziałam się w informacji turystycznej, że nie dojeżdzają tam minibusy więc znaczną część trasy trzeba zorganizować sobie na własną rękę, ewentualnie skorzystać z oferty agnecji turystycznej.

Tak czy inaczej zabrakło mi jednego dnia na odwiedzenie tej Doliny.

Ile potrzeba czasu na zwiedzenie Kapadocji?

Warto mieć na uwadze to, ze minbusami nie zawsze i nie wszędzie można łatwo dotrzeć i też nie kursują one co pięć minut, zatem jeżeli nie planujecie wynajmować samochodu i zamierzacie postawić na spacerowanie, trekking (co bardzo polecam!) plus minibusy i przy tym chcielibyście na spokojnie odwiedzić wyżej wymienione miejsca to nie dacie rady zrobić tego w trzy dni. Myślę, że w tym wypadku 5-6 dni to optymalne rozwiązanie.

Ważne jest to, żeby nie zwiedzać w pośpiechu, mieć czas na zatrzymanie się i na podziwianie tego wyjątkowego księżycowego krajobrazu, a nie tylko odhaczanie kolejnych punktów ns liście must see.

Wynajęcie samochodu zdecydowanie ułatwi wam przemieszczanie się (i zaoszczędzi sporo czasu, wówczas te 3 dni mogą wystarczyć). Rower też nie jest najgorszą opcją, zwłaszcza, że wszędzie tam, gdzie spacerowałam drogi były naprawdę szerokie i też w większości puste więc myślę, że przyjemnie by się jechało.

W Kapadocji chyba najbardziej brakowało mi trekkingowych butów. Zdecydowanie ułatwiłyby mi spacerowanie . Miałam moje buty do biegania, nie była to najgrosza opcja, ale jeżeli planujecie długie spacery to spakujcie do plecaka buty trekkingowe.

Aha i zdecydowanie nie sprawdzą się w Kapadocji żadne fancy sandały czy japonki.

A lot balonem?

To jedna z największych atrakcji Kapadocji, z której ja nie skorzystałam. Głównie z tego względu, że ta impreza kosztuje min. 165 euro, a ja aktualnie nie pracuję więc uznałam, że może następnym razem. Poza tym trzeba wstać przed wschodem słońca(tak napisali), bo wtedy przyjeżdżają odebrać was z hotelu i to był drugi powód, dla którego zrezygnowałam z tej atrakcji 😀

Jeżeli jednak chcielibyście polecieć balonem nad Kapadocją to w Göreme na każdym rogu ulicy znajdziecie agencję turystyczną, w której możecie wykupić sobie taką wycieczkę. Możecie również zarezerwować ją tutaj:

https://www.goreme.com/cappadocia-balloon-tours.php

PS jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane w wycieczką do Kapadocji piszcie śmiało. Najszybciej można skontaktować się ze mną przez fanpage na facebooku, ewentualnie e-mailowo.

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.