Pamukkale jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Turcji. Czy warto tam pojechać? Zdecydowanie tak! Zdecydowanie każdemu polecam spacer po wapiennych tarasach, kąpiel w źródłach mających (podobno) właściwości lecznicze oraz spacer po starożytnym Hierapolis.

Dlaczego głównie skupiam się na trasie Stambuł-Pamukkale?

 

Głównie z tego względu, że samolotem do Denizli (najbliższe lotnisko w okolicach Pamukkale) można bezpośrednio dolecieć jedynie ze Stambułu. Z każdego innego miejsca w Turcji, lot do Denizli będzie wiązał się z przesiadką w Stambule.

Jeśli chodzi o autokarowe wycieczki z popularnych kurortów  organizowane przez tureckich przewoźników, to bilety są nieco tańsze od tych organizowanych przez polskie biura podróży. Polecam zajrzeć na pamukkale.com.tr Wprawdzie strona jest po turecku, ale takie proste komendy odnośnie wyboru siedzenia, wpisania danych itp.  mogą być łatwo przetłumaczone w google-translate.

Zatem jeżeli jesteście w Turcji gdzieś poza Stambułem i chcielibyście pojechać do Pamukkale na dłużej niż jeden dzień(wycieczki zorganizowane przez polskie biura podróży do Pamukkle zazwyczaj są jednodniowe), a nie opłaca Wam się kupować biletów z przesiadką w Stambule, warto zajrzeć na pamukkale.com.tr i poszukać dogodnej opcji transportu.

Pamiętajcie żeby szukać połączeń z/do Denizli, a nie do Pamukkale, ponieważ z/do Denizli macie dużo więcej opcji jeśli chodzi o bezpośrednie połączenia.

Jeżeli jednak jesteście w Stambule i chcielibyście odwiedzić Pamukkale, poniżej podpowiem Wam jak zorganizować taką wycieczkę.

 

Dojazd: najlepiej, najszybciej i najwygodniej-samolotem

 

Najbliższe lotnisko w okolicach Pamukkale znajduje się w Denizli.  Jeśli chodzi o bezpośrednie loty krajowe do Denizli możliwe są(jak już wcześniej wspomniałam) jedynie z lotnisk w Stambule linią Turkish Airlines lub AnadoluJet.

Transport z lotniska do hotelu

 

Pomiędzy lotniskiem a miastem Denizli  regularnie kursuje linia autobusów Bay-Tour. Lotnisko w Denizli jest bardzo małe więc tuż po wyjściu z lotniska na pewno bez problemu zobaczycie autokary Bay-Tour na parkingu.

Bay-Tour nie kursują do samego Pamukkale i to jest jeden z powodów(ale nie jedyny) dla którego warto zarezerwować nocleg w Denizli.

Koszt biletu to ok: 13-15 TL(teraz już nie pamiętam dokładnie, w każdym bądź razie na pewno nie więcej).

 

Nocleg w Denizli

 

Oprócz łatwego dojazdu z lotniska do Denizli, innym powodem, dla którego warto zatrzymać się w tym mieście jest… samo miasto! Ja przyznam szczerze, że Denizli jako miasto urzekło mnie swoim urokiem. Jest naprawdę piękne i pisałam o tym w poście: Denizli. Gdzie jest prawdziwa Turcja? A także opowiadałam o tym w moim vlogu : Już nie lubię Stambułu?! Pamukkale i Denizli!.

Całkiem sporo hoteli znajduje się tuż przy dworcu autobusowym w Denizli i właśnie w tej okolicy warto się zatrzymać, po pierwsze dlatego, że Bay-Tour w drodze z lotniska zatrzymuje się tuż przed dworcem, a po drugie dlatego, że z dworca można bezpośrednio dojechać minibusem do Pamukkale (o tym za chwilę).

Jeżeli podróżujecie w pojedynkę to bardzo polecam Wam zarezerwować ten pokój w hotelu Yildirim:

 

https://www.airbnb.pl/rooms/3461657

 

Jeżeli chcecie większy pokój, Hotel Yildirim ma również dogodną dla Was ofertę:

https://www.airbnb.pl/rooms/4042204

 

Możecie również zarezerwować pokój w tym hotelu przez booking,com

Pamiętajcie jednak, że jeśli rezerwujecie nocleg, który znajduje się na terenie Turcji  przez booking.com warto zrobić to przed przyjazdem do Turcji, ponieważ w Turcji nie jest możliwe zarezerwowanie hotelu przez booking.com, który  znajduje się na terenie Turcji. (więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj).

 

Dlaczego polecam Hotel Yildirim?

 

Jest tani, czysty, przyjemny, zadbany, w świetnej lokalizacji, z przepysznym śniadaniem wliczonym w cenę oraz bardzo pomocnym personelem.

 

Jak dojechać z Denizli do Pamukkale?

 

Najtaniej i najlepiej minibusem, który kursuje co 20 minut pomiędzy dworcem autobusowym w Denizli a Pamukkale. Minibus odjeżdża ze stanowiska (bramki) 76. Czas dojazdu do Pamukkale to około 25  minut.

Koszt biletu w jedną stronę: 4 TL

 

Bilet wstępu do Pamukkale-Hierapolis-35TL.

 

Co warto ze sobą zabrać?

  • ręcznik i strój kąpielowy(jeżeli macie zamiar kąpać się w basenach)
  • nakrycie głowy i krem przeciwsłoneczny (jeżeli jedziecie w środku upalnego lata)
  • reklamówkę/torbę na buty(po wapiennych tarasach trzeba chodzić boso).

 

Powrót do Stambułu. Jak dojechać z Denizli na lotnisko?

 

Ponieważ Bay-Tour odjeżdża z centrum miasta Denizli, a nie z dworca autobusowego dlatego można albo z dworca dojechać do centrum Denizli taksówką (koszt to około 10 TL) albo po prostu przespacerować się z dworca do centrum Denizli (około 35-40 minut spacerem).

Przystanek Bay-Tour znajduje się tuż za meczetem, który znajduje się po lewej stronie od słynnego pomnika Koguta z Denizli.

Ważne!

Ponieważ z lotniska w Denizli jest zaledwie kilka lotów dziennie, godziny odjazdów Bay-Tour są ściśle związane z odlotami samolotów. Warto zapytać na recepcji w hotelu o dokładną godzinę odjazdu autobusu. Na stronie Bay-Tour jest wprawdzie podany rozkład odjazdów jednak zauważyłam, że nie są one kompletne, dlatego nie podaję linka.

 

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie zwiedzania czy zorganizowania wycieczki piszcie śmiało! Najszybciej skontaktować się ze mną przez fanpage, ewentualnie e-maila, którego znajdziecie w zakładce kontakt.

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.