Stambuł bez tłumów? Czy to w ogóle możliwe, żeby w prawie 20 milionowej metropolii znaleźć miejsce, gdzie można swobodnie spacerować bez szturchania, dotykania i deptania sobie po piętach?

Ja wiem, że w Stambule ludzie są wszędzie i wszędzie jest ich pełno, ale pisząc stambulskie tłumy mam na myśli to co dzieje się przy Sultanahmet, na moście Galata, przy Eminönü, na alei Istiklal, na Bazarach-zarówno Na Wielkiem Bazarze jak i na Bazarze Egipskim, czy też w centrum Kadıköy.

Stambulskie tłumy

Piszę o tym, ponieważ wiem, że turyści najczęściej kręcą się po tych okolicach, a kiedy mają dość tłumów i chcieliby złapać chwilę wytchnienia, płyną na…Wyspy Książęce (post na blogu,vlog) które uważane są za świetną odskocznię od zatłoczonego miasta. Z racji tego, że Wyspy Książęce są bardzo popularne, w sezonie są niemniej zatłoczone niż sam Stambuł, a kolejki do kasy biletowej przy Kabataş, skąd można popłynąć na Wyspy, bynajmniej nie zachęcają do wycieczki.

Dlatego przychodzę do Was z mini-poradnikiem na temat spokojnego, niezatłoczonego Stambułu. Zaznaczam od razu, że nie są to jakieś wyludnione miejsca, gdzie będziecie sam na sam z Bosforem (marzenie). Są to jednak miejsca, nieco oddalone od centralnej części miasta. Miejsca, których albo turyści nie znają, albo po prostu nie chce im się tam jechać. Są to miejsca  bardziej lokalne, spokojniejsze, ale równie piękne.

O większości z nich pisałam już tutaj na blogu, jednak uznałam, że dobrze będzie umieścić je w jednym wpisie dla tych, którzy nie tylko chcieliby odpocząć od stambulskich tłumów, ale także zobaczyć Stambuł z nieco innej perspektywy  i poznać od nieco innej strony.

1.Bostancı

 

 

Znajduje się po azjatyckiej stronie miasta i jest częścią dzielnicy Kadıköy. Bywałam tam dosyć często o różnych porach roku i różnych porach dnia i za każdym razem było w miarę spokojnie i bardzo przyjemnie. Bez większych tłumów. Najbardziej w tej okolicy lubię promenadę wzdłuż morza Marmara z cudownym widokiem na Wyspy Książęce.

O Bostancı wspominałam we wpisie: Nocleg w Stambule. 10 powodów, dla których warto zarezerwować hotel w dzielnicy Kadıköy (punkt 4).

Jak dojechać do Bostancı?

 

Z Kadıköy zawsze jeździłam autobusem linią 4 lub 16D i wysiadałam na przystanku Suadiye (tuż obok hotelu o takiej samej nazwie) ewentualnie dolmuşem (żółtym minibusem), z tym, że pamiętajcie, że podróżując dolmuşami musicie zawsze poinformować kierowcę gdzie chcecie wysiąść, a jeszcze nie spotkałam się z przypadkiem, żeby kierowca dolmuşu znał angielski. Także autobus jest bezpieczniejszą opcja,  natomiast dolmuş jest wygodniejszy pod tym względem, że nie stoi tak długo w korkach jak autobusy, ponieważ zawsze może skręcić w boczna ulicę i sprytnie ominąć cały ruch(a kto mu zabroni) no i podróżując dolmuşem macie zagwarantowane siedzenie, a w autobusach…no coż…różnie bywa.

dolmuş

2.Arnavutköy

 

Pamiętam, że  kiedy pierwszy raz odkryłam to miejsce byłam tak samo podekscytowana jak w momencie kiedy pierwszy raz odwiedziłam Stambuł. Arnavutköy zauroczyło mnie na tyle, że nie skończyło się na zaledwie jednej wizycie. O Arnavutköy i wskazówkach dojazdu pisałam tutaj: Arnavutköy- jedno z najpiękniejszych miejsc w Stambule! 

Arnavutköy, albańska wioska

3.Rumeli Hisarı

 

Wielokrotnie podkreślałam na fanpage’u, że Rumeli Hisarı to mój ulubiony zabytek w Stambule. Uwielbiam tę potężną fortecę nie tylko za to, że całościowo prezentuje się fenomenalnie (jeśli patrzymy na nią z azjatyckiej strony, ewentualnie z promu kiedy płyniemy sobie po Bosforze), ale także uwielbiam historię związaną z jej budową oraz to jak ważną rolę odegrała w zdobyciu Konstantynopola. Więcej informacji na temat Rumeli Hisarı  i wskazówkach dojazdu znajdziecie we wpisie: Rumeli Hisarı-potężna osmańska forteca w Stambule.

Samo zwiedzanie fortecy jest świetnym relaksem, nie ma zbyt wielu turystów, jest spokojnie, zielono no i są piękne widoki na Bosfor i Most Mehmeda Zdobywcy!

4.Anadolu Hisarı

 

Znajduje się dokładnie naprzeciwko Rumeli Hisarı, po azjatyckiej stronie Stambułu. Jestem tym miejscem nie mniej zauroczona niż wyżej wspomnianym Rumeli Hisarı. Nie będę się tutaj rozpisywać na ten temat, ponieważ szczegółowo pisałam i zachwycałam się Anadolu Hisarı w poście: Anadolu Hisarı i okolice. Dlaczego warto się tam wybrać?

5.Kasımpaşa

 

Kasımpaşa zlokalizowana jest najbliżej centralnej części Stambułu, w Beyoğlu. Miałam przyjemność mieszkać w tej okolicy przez dwa miesiące. Śmiem twierdzić, że jest to jedno z najlepszych miejsc do mieszkania w Stambule. Dlaczego? Ponieważ znajduje się w (powiedzmy) centralnej części Stambułu, około 10 minut spacerem od alei Istiklal, 5 minut do stacji metra Şişhane, jednak na tyle na uboczu, że jest tam bardzo spokojnie, nie ma klubów ani głośnej muzyki, nie ma też takich tłumów. Jest za to park tuż nad Złotym Rogiem, cała masa lokalnych sklepów i cotygodniowy lokalny targ(w piątki).

Dla mnie jest to idealna lokalizacja i gdybym miała wybierać miejsce zamieszkania w Stambule zdecydowanie postawiłabym na okolice Kasımpaşa.

Dodam tylko, że wieczorami w tym parku może być trochę tłoczno, natomiast w ciągu dnia jest naprawdę spokojnie.

Okolice Kasımpaşa nieco dokładniej możecie obejrzeć w moim pierwszym vlogu- Gdzie aktualnie mieszkam w Stambule-moja okolica.

Jak dojechać do Kasımpaşa?

 

Najłatwiej metrem, wysiąść na stacji Şişhane i kierować się do wyjścia Kasımpaşa. Kiedy wyjdziecie ze stacji  kierujcie się w stronę Złotego Rogu, dojdziecie do parku, o którym wspominałam wyżej, a stamtąd to jestem pewna, że  już będziecie wiedzieć gdzie i w jakim kierunku spacerować ?

 

Miłego zwiedzania! ❤

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.